Festivals: The awards of the 8th Naoussa International Film Festival

From the 29th of September to the 2nd of October audience and creators traveled to the future of cinema! The 8th edition hosted great films, utilized several parallel events which covered the spectrum of the contemporary artistic creation and satisfied the interests of everyone, organized a conference for the regional development, realized actions of social and environmental responsibility, offered an unforgettable event for its friends!

The awards of the 8th Naoussa International Film Festival:

 The members of the judging committee of fiction films were: the president Lucile Hadjihalilovic, director, scriptwriter and the members: Aris Bafaloukas, director, producer, scriptwriter, Joyce Nashawati, director, scriptwriter, Juliette Grandmont, producer and Thomas Sieben, director.

The Jury granted the following awards:

Best Short Film
MWANSA THE GREAT
Rungano Nyomi |Zambia, UK

2nd Best Short Film
STANKA GOES HOME
Maya Vitkova|Bulgaria

3rd Best Short Film
THE CAGE
Andrian Sitaru | Romania

Best Greek Short Film
RF
Stavros Liokalos | Greece

Best Director Award
MWANSA THE GREAT
Rungano Nyomi |Zambia, UK

Best Acting “Alexis Damianos”
To Radu Gabriel, Magda Catone, Marius Florea Vizante,
of the film YOU ARE DIVORCED by Georges Buzoianu | Romania

Best Photography
To Krum Rodriguez
STANKA GOES HOME
Maya Vitkova | Bulgaria
and
ONEMAN SHOW
Peter Magat | Slovakia

Best Editing
MWANSA THE GREAT
Rungano Nyomi |Zambia, UK

Best Script
THE CAGE
Andrian Sitaru | Romania

“Naoussa” Award
LUCILE
Albert Pinto| Ισπανία

The People's Choice Award was granted to
MOMENTOS
Nuno Rocha | Portugal

The committee made a special mention to the film:
AN EMPTY ROOM
Diana Penaloza | Mexico

The members of the judging committee of the animation films are: the president: Kook Ewo, title sequence designer, director and the members: Stefanos Potamidis, graphic designer and Giorgos Soumelidis, music composer, director, 3D animator.

The Jury granted the following awards:

Best Animation

THE LOST TOWN OF SWITEZ

Kamil Polak | Poland

And

THE TALE OF WIND

Claudio Jordao | Portugal

Special Mention

PATHS OF HATE

Damian Nenow | Poland

LOSE THIS CHILD
                  Yuval & Merav Nathan | Israel

Best DVSEE Animation film
                  “~”
                  Katharina Scheucher | Austria

Mathias, Mathias
Cecilia Felmeri | Romania
People's Choice Award Animation Category

BLANCO
Kristina Frank | Sweded

The members of the judging committee of the experimental films are: the president: Giannis Kolaksizis, Fine artist, cinematographer and the members: Julian Parkinson, director, 3D animator, Maria Papadoulou, fine artist, art critic and Giorgos Melidonis, film critic

The Jury granted the following awards:

Best Experimental Film

CENTIPEDE SUN
Mihai Grecu | France

Best DV SEE Experimental Award

CHASTISEMENT
Giannis Sotiropoulos & Pavlos Aristeridis | Greece

The People's Choice Award was granted to

LIQUID SOUL
Irene Benekou | Greece

The members of the  judging committee of Digital View South East Europe are: the president: Olga Riazanova, actorand the members: Karl Sarafides, actor and Harris Lagousis, director, cartoonist

The Jury granted the following awards:

Best DV SEE Film
BABIE LATO
Maciej Cendrowski | Poland
2nd Best DV SEE Film
LAST TRAIN
Weronika Tofilska | Poland

3rd Best DV SEE Film
HTTP://
Kruhlik Bartosz | Poland

The People's Choice Award was granted to
HAPPY PURCHASE
Zhora Kryzhovnikov | Russia

The Best Movie from Mobile Phone was granted to

JULY
Joao Krefer | Brazil

And the audience award of the movile category:

THE POND

Dimitris Argyriou | Greece, Holland

zp8497586rq